utorok 28. decembra 2010

Novesta


Nápad urobiť rozhovor s chalanmi z firmy Novesta mi dala kamarátka Nina, ktorá ich stretla na dizajn burze v Prahe. Už len samotná idea topánok vyrobených na Slovensku sa mi páčila (snažím sa podporovať lokálny trh predsa!) a to som ich ešte ani nevidela. S Jurajom Šuškom som sa stretla v bratislavskej Cvernovke počas vianočnej dizajn burzy. Predstavovali tu model tenisiek STAR a prototypy gumákov, ktoré sa čoskoro začnú sériovo vyrábať. Do tenisiek som sa hneď zamilovala, pretože sú neskutočne pohodlné, vďaka nejakej špeci vložke...(bye bye Conversy).
Inak momentálne prebieha na ich FB profile súťaž, ktorej sa zúčastňujem aj ja, takže ak sa Vám chce zahlasujte prosím (najprv musíte dať Like aj na skupinu).


tieto sú rozkošné a píšem si ich do zoznamu...
1. Ako ste sa dostali k nápadu oživiť výrobu topánok v Partizánskom?

V Partizánskom sa obuv vyrába viac ako 70 rokov bez prestávky. Spoločnosť VULKAN, a.s. pod ktorú patríme, je vlastne "priamym" nástupcom ZDA- Partizánske (Závody 29.augusta, š.p.). Od roku 2010 vlastníme aj obchodnú značku NOVESTA (doteraz známu skôr ako výrobca celogumovej obuvi).


2. Kto v Noveste navrhuje dizajn topánok?

Dizajn obuvi má na starosti Juraj Šuška & Lukáš Beliansky - obaja absolventi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíne (Design obuvi). Našou úlohou je pod značkou Novesta vytvárať kolekcie módnej obuvi. Či ju nazveme streetwear / casual/ leasure/ sportfashion, alebo akokoľvek inak, ide o obuv na bežné nosenie.
Obuv pre mladých ľudí, ktorí hľadajú komfort a eleganciu za rozumnú cenu.
ID okrem toho ponúka svoje služby aj ďalším zákazníkom (design obuvi, výroba prototypov, produktová fotografia.)
Viac info: http://inspire-design.sk/


3. Model STAR bol pôvodne obuvou cvičencov spartakiád a armády, aké

zmeny, ak vôbec nejaké, ste urobili v dizajne tohto modelu?

Práve model STAR sa nám automaticky ponúkol, ako najlepší kandidát na spustenie módnej línie obuvi pod značkou Novesta. Tento model má takmer 40 rokov, a bol naozaj asi najvyrábanejšou textilnou obuvou v ex - ČSSR. Ja sám mám z týchto čias jeden takýto model doma a práve osobná skúsenosť ma doviedla k myšlienke návratu tejto legendy.
Z pohľadu dizajnu som urobil iba minimálne zásahy. Najviditeľnejšia je určite farebnosť.
Pôvodne sa obuv vyrábala v bielej, čiernej a zelenej farbe. My sme ju predstavili v šiestich pestrých farbách a pripravujeme ďalšie. Obuv sme taktiež doplnili o znaky Novesta, ktoré budú spojovacím prvkom celej rady.


4. Okrem tenisiek STAR ste začali vyrábať aj gumáky, máte v
pláne vyrábať aj inú obuv?

Zatiaľ sa zameriavame na celogumovú obuv - teda gumáky a obuv gumotextilnú.
Práve využitie týchto materiálov a technológií je veľmi výhodné - z veľkej časti ide o prírodné suroviny (bavlna, prírodný kaučuk). Snažíme sa ponúknuť alternatívu k obuvi vyrábanej zo syntetických materiálov a rovnako sa snažíme minimalizovať používanie usne (prírodná koža). Takže okrem dizajnu tlačíme aj na ekologický aspekt, aby bol náš produkt viacej šetrný k životnému prostrediu.


5. Kde sa dajú Vaše topánky kúpiť?

Predaj a distribúcia sa momentálne rieši. Určite to bude v blízkej dobe náš e-shop, flag-store v Partizánskom ale aj kamenné obchody. Snažíme sa, aby zákazník mal k nám, čo možno najjednoduchšiu cestu. Taktiež navštevujeme rôzne akcie markety / predajné akcie / promo ... najčerstvejšie info sú na našom facebook-u.


6. Ktorý model z Vašej kolekcie (tenisky aj gumáky) považujete za
najlepší, poprípade ktorý máte najradšej a ktorému predpovedáte úspech?

S tým by som počkal. Zatiaľ predávame iba model STAR, ale na jar uvedieme niekoľko noviniek. Určite je, na čo sa tešiť.


7. Koho si predstavujete ako typického nositeľa obuvi Novesta?

Navrhujeme obuv, aká sa nám samotným páči, robíme design ktorému veríme a ktorý vypovedá niečo o nás samotných. Súdiac podľa doterajších ohlasov, si myslím, že ideme správnou cestou.
Ale nepredbiehajme.

8. Nosíte doma papuče? :)

Samozrejme :D .. papučová kultúra má svoje čaro.
Mám doma niekoľko obľúbených modelov, ktoré nepožičiam ani priateľke, keď je u mňa :D

moje milované

gumáky z prehliadky

photos by me and Novesta

4 komentáre:

 1. tie ofinkové tenisky!
  sú (nemám rada to slovo ale...) musthave!
  skvelý článok!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. tie bordove a ruzove tenisky (ofinkove, ako povedala babô) su super!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť